مزایای پوشاک ورزشی مناسب | تاثیرات پوشاک ورزشی در ورزش

نقش و مزایای پوشاک ورزشی بر عملکرد ورزشکاران

در سال‌های اخیر، پوشاک ورزشی به یک صنعت بزرگ تبدیل شده است. یکی از ویژگی های بارز پوشاک  ورزشی جنس آن است. این پارچه ها از مواد مصنوعی ساخته شده اند که نسبت به الیاف طبیعی انعطاف پذیری و واکنش پذیری بیشتری را به بدن شما ارائه می دهند. ویژگی هایی مانند توانایی های خشک شدن سریع دارند. علاوه بر این، پوشاک ورزشی می توانند اشکال مختلفی داشته باشند. این می تواند شامل ساق، شورت، تاپ، ژاکت و پیراهن آستین بلند و برای شنا ،‌ مایو شنا مناسب باشد.

همه این قطعات پارچه‌ های عملکردی یکسانی تولید می شود  که به شما کمک می‌کند تا بهترین عملکرد را برای تمرین خود داشته باشید. در اینجا به بررسی نقش لباس ورزشی بر عملکرد ورزشکاران می پردازیم.

 

1- پیشگیری از آسیب به بدن

شاید لباس مناسب می تواند تضمین کند که در طول تمرین به خود آسیب نرسانید. به طور خاص، تضمین می کند که جریان خون شما طبیعی باشد و تجمع اسید لاکتیک بیش از حد را تجربه نمی کنید.

2- جریان خون کم

یکی از ویژگی های معمول لباس های تمرینی، کیفیت های فشرده سازی است که به یک دلیل وجود دارد  گردش خون . این نوع لباس‌ها فشار کمی به رگ‌ها وارد می‌کنند و جریان خون را تسهیل می‌کنند و قلب شما را پمپاژ می‌کنند. این پدیده همان دلیلی است که افراد وقتی گردش خون ضعیفی دارند یا تمام روز روی پاهای خود کار می کنند از جوراب های فشاری استفاده می کنند.

 

3- تجمع اسید لاکتیک

سطوح پایین اکسیژن نیز می تواند منجر به ایجاد اسید لاکتیک شود. اگرچه اسید لاکتیک لزوماً مضر نیست، اما می تواند به خستگی و سفتی کمک کند، به خصوص  بعد از یک تمرین  فشرده. این ماده ماهیچه های شما را سفت و دردناک می کند و به یک دوره نقاهت نیاز دارد.

اسید لاکتیک چیست؟ این یک محصول جانبی گلیکولیز است. بدن شما از اکسیژن برای ایجاد آدنوزین تری فسفات (ATP)، یک منبع انرژی اولیه استفاده می کند. هنگامی که سطح اکسیژن پایین است، بدن به فرآیند دیگری برای ایجاد ATP به نام سیستم گلیکولیتیک نگاه می کند. این سیستم منجر به گلیکولیز می شود که پیرووات تولید می کند که به لاکتات تبدیل می شود و در سلول ماهیچه ای به اسید لاکتیک تبدیل می شود.

احساس سوزشی که در طول تمرینات بی هوازی در ماهیچه های خود احساس می کنید، نشانه ای از ساخت اسید لاکتیک است. با لباس های فشرده، می توانید سطح اکسیژن را برای کاهش تجمع اسید لاکتیک در هر تمرین بهبود دهید. به خاطر داشته باشید زمانی که می‌خواهید استقامت خود را بهبود ببخشید، ممکن است همچنان اسید لاکتیک را در تمرینات تناوبی با شدت بالا تجربه کنید.

4- ضد تعریق

صرف نظر از انواع ورزش هایی که از آن لذت می برید، احتمالاً در حین انجام آنها عرق می کنید. این فرآیند یک روش طبیعی برای خنک کردن بدن شما است، اما می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد نیز شود. بهترین لباس برای باشگاه دارای ویژگی های رطوبت گیر برای تسهیل روند خنک سازی بدن شما خواهد بود. از این رو خرید لگ ورزشی بسیار مناسب است.

 

تاثیر پوشاک ورزشی

 

 

5-افزایش ضربان قلب

در حالی که دمای سرد می تواند اثرات مضری بر بدن شما در حین تمرین داشته باشد، گرمای بیش از حد نیز می تواند مضر باشد. به عنوان راهی برای خنک کردن خود، بدن شما خون بیشتری را در پوست شما گردش می کند و جریان خون را از عضلات دور می کند. کاهش جریان خون در عضلات شما منجر به افزایش ضربان قلب می شود. این شرایط می تواند منجر به بیماری های مرتبط با گرما شود. از این رو لباس ورزش مناسب کمک می کند سریع تر خنک شوید.

6- آفتاب سوختگی

تقریبا همیشه، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید منجر به آفتاب سوختگی می شود. اگر پوست، مو و چشم روشنی دارید، ممکن است بیشتر از افرادی که تولید ملانین بیشتری دارند، آفتاب سوختگی را تجربه کرده باشید. اگر زمانی را صرف ورزش در زیر نور مستقیم خورشید می کنید، خطر سوختگی خود را افزایش می دهید.

در حالی که آفتاب سوختگی می تواند منجر به احساس گرما و درد در سطح پوست شما شود، آفتاب سوختگی در مدت زمان طولانی منجر به نتایج قابل توجهی می شود. اشعه ماوراء بنفش بیش از حد می تواند پیری پوست را تسریع کند و منجر به ایجاد چین و چروک در اوایل زندگی شود. حتی برنزه کردن مکرر می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست، شایع ترین سرطان در ایالات متحده را افزایش دهد.

نکته پایانی

خرید پوشاک ورزشی مناسب نه تنها هزینه نیست بلکه عملکرد شما را هنگام ورزش افزایش می دهد. از این رو پیشنهاد می شود. قبل از هر اقدامی از  پوشاک ورزشی مناسب تهیه کنید.

 

 

5/5 - (3 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *