فواید باورنکردنی آب درمانی

فواید آب درمانی

آیا از مزایای آب درمانی اطلاع دارید؟ در این مقاله تصمیم داریم در مورد مزایای آب درمانی با هم صحبت کنیم. اول از همه اب یکی از عناصر اصلی حیات و همین طور سر شار از انرژی است. تمدن ها در کنار رود ها شکل گرفته. نتیجه میگیرم که آب از ابتدا مهم و حیاتی بوده علاوه بر این ها آب خاصیت درمانی هم دارد و برای درمان بسیاری از مشکلات از ان میتوان بهره مند شد. اب از قدیم الایام  یکی از درمان های مهم شناخته شده است.

چگالی آب  بیشتر از هوا می باشد  و همین امر باعث می شود وقتی اب درمانی میکنید فشار بیشتری به بدن وارد شود. مع باعث سلامت و گردش خون می شود.

آب‌ درمانی

آب‌درمانی  شامل هر حرکتی از جمله شناور شدن در آب و بهره بردن از خواص افزایش درجه حرارت و ریلکس شدن تا جلسات ورزشی کامل و سخت متغیر می باشد. نوع آب‌درمانی بستگی به شما و انتخاب شما و همین طور اینکه تحت چه درمانی هستید.

بسیاری از تمرینات زمینی را می توان در آب انجام داد.  حرکت و راه رفتن  در اب به علت خاصیت شناوری برای مفاصل آسان‌تر خواهد بود. برخی استخرهای پیشرفته ممکن است مجهز به تردمیل در زیر آب باشند. سایر حرکات از جمله اسکات و لانژ نیز آسان می‌باشند.

یکی از روش‌های آب‌درمانی تحت عنوان روش Bad Ragaz Ring شناخته می‌شود. در این روش که برای بازیابی توان عضله استفاده می‌شود، بیمار در آب شناور شده و الگوهای خاصی از حرکات مقاومتی، استقامتی، ازدیاد طول، ریلکس کردن، دامنه‌ی حرکتی و کاهش تون عضلانی را تمرین می کنند.

 

آب درمانی چه کاربردی دارد؟

آب به دلیل خواص مختلفی که دارد در درمان هایی که موجب تقویت و حفاظت از مفاصل می شود کاربرد دارد.

خاصیت شناوری اب: توجه کردین وقتی دراب شنا می کنید یا راه می روید احساس بی وزنی نسبت به زمانی که روی زمین هستیند دارید؟ آب بیشتر وزن بدن را تحمل می‌کند بنابراین فشار ناچیزی روی مفاصل زانو یا هر کدام از مفاصل تحمل‌کننده‌ی وزن وارد می‌شود. آبی که تا گردن باشد ۹۰ درصد از وزن بدن را تحمل می‌کند، همچنین اگر تا سینه باشد ۷۵ درصد و اگر تا کمر باشد نیز ۵۰ درصد از وزن بدن را کاهش می‌دهد.

فشار هیدرواستاتیک: فشاری که آب بر بدن وارد می‌کند موجب کاهش تورم مفاصل شده و به پیشگیری یا کاهش درد پس از ورزش نیز کمک می‌کند.

 

مقاومت آب

آب دارای مقاومت است ، به همین دلیل عضلات برای حرکت در آب باید سخت‌تر از زمانی که روی زمین هستید کار کنند. که موجب افزایش فعالیت عضلات بدون وارد کردن فشار اضافه بر آنها می‌گردد. هرچه عضلات بزرگ‌تر (پاها و دست‌ها) سخت‌تر به کار گرفته شوند، قلب و ریه‌ها نیز باید بیشتر کار کنند تا اکسیژن لازم برای آنها را تامین نمایند. ورزش زیر آب امکان انجام تمرین هوازی با شدت بالا که برای زانو و مفاصل راحت‌تر است را فراهم می‌کند.

با اینکه که ورزش‌های آبی را می‌توان در هر استخر شنایی انجام داد اما دمای آب معمولاً در جلسات تمرینی برای اشخاص مبتلا به التهاب مفاصل گرم‌تر است. ورزش‌های هوازی با شدت بالا باید در آب خنک‌تر انجام شوند تا از افزایش بیش از حد دمای بدن جلوگیری شود.

 

تقویت قلب و افزایش ظرفیت هوایی ریه ها

آب بدلیل خواص هیدروستاتیکی، همانطور که در بالا اشاره کردیم، بیشتر مراحل آب درمانی در آب گرم انجام می‌شود. به همین علت با انجام فعالیت در آب گرم، گردش خون بهبود پیدا کرده و افزایش می‌یابد. بهبود گردش خون علاوه بر زیباسازی پوست و مو، می‌تواند برای افرادی که ماهیچه‌های قلب ضعیفی دارند نیز، بسیار موثر واقع شود.

 گرمای آب، رگ‌های خونی را منبسط می‌کند. و منجربه  سوخت و ساز عضلات می شود. گرفتگی و اسپاسم در اب قابل درمان است  وعضلات می توانند دراب استراحت کنند.آب درمانی میتواند، حالت ماساژ را ایجاد کرده و به ریلکس شدن عضلات، درمان استرس و کمبود خواب بیمار، کمک شایانی کرد.

اگر درگیر لاغر کردن نواحی شکم و پهلو هستید و هنوز موفق نشدید لازم است که اب درمانی را هم امتحان کنید. افرادی که به علت اضافه وزن، دامنه‌ی حرکت پایینی در انجام ورزش‌ها دارند؛ می‌توانند با آب درمانی و انجام تمرینات در آب، به لاغری خود سرعت دهند.

  تاریخچه پوشاک ورزشی

رفع خستگی

بله درست خواندید اب درمانی به کاهش خستگی کمک می کند.  اب درمانی یکی از روش هایی است که می توانید عضلات خود ارام و تنش زدایی کنید. برای این در استخر ها جایگاه های خاصی تعبیه شده است. و می توانید از ان استفاده نماید. حتی در منزل هم می توانید به وسیله تشک و اب و نمک خستگی و ورم پاهای خود را رفع کنید.

کاهش التهاب دیسک کمر

یکی از مشکلات و درد های امروزی، درد ناشی از دیسک کمر است. شاید بتوان گفت یکی از دردناک ترین اسیبهاست زیرا فرد نمی تواند کاری انجام دهد. به همین دلیل تقویت عضلات کمر و پا کمک می کند تا درد کمتری را تحمل کنید و یا حتی از دیسک کمر پیشگیری شود. آب درمانی کمک می کند تا عضلات توانایی خود را بدست اورند و از شدت درد کاسته شود.

 

 

مزایای آب درمانی

 

چه افرادی نباید آب درمانی انجام دهند؟

مزایای اب درمانی بسیار زیاد است اما معایب ان برای بعضی از افراد هم کم نیست. افرادی که بیماری های خاصی دارند حتما قبل از انجام هر فعالیتی با پزشک خود مشورت کنند.  اگر دارای مشکلات زیر هستید حتما با نظر پزشک اب درمانی انجام دهید.

افراد دارای فشارخون بالا افراد مبتلا به دیابت
اشخاصی که سرطان دارند افرادی که دارای بیماری‌های قلبی و عروقی مزمن دارند
افرادی که آلرژی به کلر و مواد ضدعفونی‌کننده استخرها دارند افرادی که بیماری‌های پوستی مثل قارچ یا عفونت دارند
افرادی که بیماری‌های کلیوی مبتلایان به صرع
تب  بالا افرادی که مشکلات تنفسی دارند
افرادی که زخم باز دارند وجود هرگونه عفونت در بدن
اختلال در ترشح غدد تشنج
خانم ها در بازه قاعدگی بهتراست اب درمانی انجام ندهند.  

 

معایب آب درمانی

  1. اگر نکات ایمنی را رعایت نکنید ممکت در  اب سر بخورید
  2. حتی ممکن است دچار گرمازدگی شوید بدلیل دمای اب درون استخر
  3. احتمال غرق شدن در استخر وجود دارد
  4. احتماب مبتلا شدن به عفونت و بیماری‌های پوستی بسیار زیاد است.  مانند زگیل پا و عفونت مجاری  ادراری
  5. افرادی که صرع دارند بهتر است د هنگام استفاده از استخر و اب درمانی بیشتر رعایت کنند و یا اصلا اب درمانی انجام ندهند.

بهبود پس از تصادفات

بهبود جراحات روحی و فیزیکی تصادفات بسیار عمیق است. یکی از روش های ریکاوری پس از تصادفات اب درمانی است. شما می توانید اب درمانی به عنوان بافر عمل و روند بهبود عضلات و شکستگی ها را تسریع می کند.

آب درمانی و کاهش وزن!

تحقیقات نشان داده است که اب درمانی و کاهش وزن با یک دیگر در ارتباط اند و می توان گفت رژیم اب درمانی باعث کاهش وزن می شود. نوشیدن اب زیاد باعث کاهش اشتها می شود، اب معده را پر می کند و اشتها را کاهش می دهد. و ممکن است باعث کاهش وزن شود. البته با مشورت پزشک

آب درمانی در منزل

اگر مزایای اب درمانی شما را مجذوب کرده است و به هر دلیلی فرصتی برای رفتن به باشگاه ورزشی را ندارید می توانید  از وان حمام استفاده کنید. ابتدا لازم است که یک وان تهیه نماید ان را با اب پر نماید سپس در ان قرار گیرید. قرار گرفتن در وان بمدت 15 دقیقه می تواند خستگی های شما را از بین ببرد.

می توانید پاهای خود را با اب بشویید. و یا در داخل تشک اب و نمک را باهم مخلوط کنید و پاهای خود را به مدت 15 دقیقه در ان قرار دهید.

حتی میتوانید بخار اب گرم در حمام ایجاد کنید. بخار اب گرم مزایای بسیار زیادی دارد از جمله اینکه عملکرد سینوس ها را بهبود می بخشد. هم چنین بخار اب منافذ پوست را پاکسازی میکند و باعث درخشش و شادابی پوست می شود.

 

نتیجه گیری

تمام ویژگی هایی که برای اب ذکر کردیم میتواند برای حال روحی و روانی افر اد هم مفید باشد. اگر مدت زیادی است احساس کلافگی می کنید می توانید برای تغییر حال خود شنا را هم امتحان کنید. ورزش های ابی جسم و روح را سلامت نگه می دارد اما باید دقت کرد که هنگام شنا لزومات  را رعایت کرد تا نتیجه مطلوبی کسب کنید. به همین خاطر  قبل از شنا مایو شنا مناسب تهیه کنید.

رعایت نکات ایمنی و بهداشتی برای سلامت شما الزامی می باشد. خرید مایو شنا سلامت پوستی و هم چنین روند بهبودی شما را تسریع می بخشد. می توانید مایو شنا مناسب خود را از سایت مبیا اسپرت تهیه نماید و در کمترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

 

4.2/5 - (5 امتیاز)
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *