تاثیرات مهم رنگ در پوشاک ورزشی

تاثیرات مهم رنگ در پوشاک ورزشی

تاثیرات مهم رنگ در پوشاک ورزشی

جهان رنگی ما سرشار از زیبایی هاست  و می توان گفت رنگ جز بهترین موهبت های الهی است. همه ما از تاثیر مثبت  رنگ بر روحیات و احوال رونی خود اگاهیم. طبق بررسی فاکتورهای زیادی بر بهبود عملکرد ورزشکاران در حین تمرینات ورزشی تاثیر گزار که از ان جمله میتوان به رنگ دیوار ها و رنگ پوشاک ورزشی اشاره کرد روانشناسی رنگ ها به شدت مورد بررسی  و بحث قرار گرفته است و به این پرسش که چگونه و چرا برخی رنگ ها حالات خاصی را برمی انگیزند.

پاسخ هایی داده شده است. آیا رنگ سبز باعث ایجاد آرامش در افراد می شود؟ آیا رنگ زرد انرژی می آورد و باعث می شود مردم به خورشید فکر کنند؟ آیا فردی که پیراهن رسمی مردانه قرمز می پوشد نسبت به فردی که پیراهن نارنجی پوشیده است اعتماد به نفس بیشتری دارد؟ در اینجا به بررسی تاثیر رنگ در پوشاک ورزشی می پردازیم.

 

تاثیرات مهم رنگاز نظر محققان

اگرچه پیام‌های رنگ‌ها و سایه‌ها بسته به تجربه و فرهنگ می‌تواند کمی متنوع باشد، اما واضح است که رنگ‌ها بر خلق و خوی انسان تأثیر می‌گذارند. بیایید یک نتیجه از آن بگیریم اگر رنگ می تواند از نظر ذهنی ما را تحت تأثیر قرار دهد، آیا می تواند بر ما تأثیر فیزیکی بگذارد؟ اگر خلق و خوی ما بر اساس رنگ ها افزایش یا تضعیف شود، منطقی است که از رنگ ها به عنوان وسیله ای برای تقویت عملکرد در دو و میدانی استفاده شود.

قرمز اغلب به عنوان یک رنگ مطمئن یا حتی تهاجمی ذکر می شود. آبی برای آرامش سبز اغلب نشان دهنده سلامتی است و سیاه در بسیاری از فرهنگ ها معانی مرگ را دارد. منابع متعددی ذکر کرده اند که تیم هایی که لباس ورزشی قرمز پوشیده اند موفق ترند. اما آیا همیشه اینطور است؟

در ورزش های دیگر، رنگ ها به میزان موفقیت بالاتری نسبت داده شده اند. هیل و بارتون مطالعه ای در مورد ورزش های رزمی انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که رنگ قرمز نسبت به آبی درصد موفقیت بیشتری دارد زیرا قرمز ظاهراً پیام پرخاشگری و تسلط را به حریف ارسال می کند.

اما مطالعه دیگری روی ورزشکاران جودو نشان داد که شرکت کنندگان آبی نسبت به کسانی که لباس سفید پوشیده بودند، درصد پیروزی بیشتری داشتند. به گفته محققان، این مطالعه کاملاً کنترل نشده بود – شرکت کنندگانی که لباس آبی پوشیده بودند به عنوان ۱۱ درصد برتر معرفی شدند. به همین دلیل، حتی در استخر بازنده، ورزشکاران آبی پوش در یک مسابقه کمتر به رقابت پرداخته بودند و زمان استراحت بیشتری داشتند.

مطالعه دیگری این متغیرها را تصحیح کرد و دریافت که رنگ یکنواخت تأثیر کمی بر موفقیت دارد.

اگر رنگ ورزشکاران را به موفقیت‌های مکرر سوق نمی‌دهد، آیا رنگ لباس ورزشکاران روی چیزی تأثیر می‌گذارد؟ Minnpost کمی عمیق‌تر به موضوع پرداخت و دیدگاهی جایگزین در مورد این موضوع از روان‌شناس تام استافورد پیدا کرد. او پیشنهاد کرد که رنگ کیت به همان اندازه که روی داور تأثیر می‌گذارد روی ورزشکاران تأثیر نمی‌گذارد.

او از مطالعات دستکاری رنگ دیجیتال برای حمایت از این نظریه استفاده کرد، که در آن به داوران تصاویری با رنگ‌های پوشیده شده توسط شرکت کنندگان تغییر یافته نشان داده شد. داوران به کسانی که با لباس قرمز فتوشاپ شده بودند امتیاز بیشتری نسبت به لباس آبی دادند.

 

 

تاثیرات رنگ ها در پوشاک ورزشی

 

روانشناسی رنگ ها

رنگ یکی از عوامل قدرتمند است که می تواند حالات انسان را برانگیزد یا تسکین بخشد، حسی از گرمی یا سردی ایجاد کند، آزرده سازد یا خوشایند باشد. رنگهای مورد علاقه افراد راز های فراوانی را درباره آنها بازگو میکند. تجربه انرژی رنگ های مختلف آشکارا نوعی تاثیر حسی بینایی برما برجای می گذارد. رنگ می تواند محیط پیرامون ما را دگرگون سازد و بر خلاقیت بیفزاید.

به کمک رنگ ها می توانیم موجبات ارتقاء خودآگاهیمان را فراهم آوریم و به انسانهایی سرزنده و فعال تر مبدل شویم. در روانشناسی نوین، رنگ ها یکی از معیارهای سنجش شخصیت به شمار می آیند؛ چرا که هر یک تاثیر خاصی در روح و جسم هر فرد باقی می گذارند و نشانگر وضعیت روانی و جسمی وی هستند.

همانطور که میدانیم رنگ بر خلق و خو و احساسات انسان ها اثر می گذارد، از این اثر رنگ به منظور راحتی و حتی افزایش بازدهی در محیط استفاده شده است. و میتوان پوشش خود را متناسب با ان انتخاب نمایید.

رنگ در پوشاک ورزشی یوگا

اگر در منزل به تمرینات پوگا می پردازید می توانید از لگ ورزشی و یا تیشرت ورزشی با رنگ های ملایم استفاده کنید. رنگ هایی که الهام گرفته از طبیعت هستن حس ارامش بخشی را به القا می کند. رنگ های سبز و طیف های رنگ ابی حس ارامش و امنیت را القا می کند. هم چنین از رنگ مشکی به عنوان مکمل می توانید استفاده نماید زیرا حس قدرت و توانمندی را بر می انگیزد.

از رنگ های پاییزی و تاثیر بر عملکرد روانی و زیبایی غافل نشوید. رنگ هایی که در طبیعت وجود دارد الهام بخش و ارامش بخش هستن و استفاده از ان بر عملکردروحی و جسمی  تاثیر گزار است. حتی بر اشتها!

 

رنگ در پوشاک ورزشی یوگا

 

 

رنگ در پوشاک ورزشی ایروبیک

ایروبیک جز ورزش هایی است که برای این روزهای ما بسیار مفید واقع می شود و میتوان ان را در باشگاه و یا منزل انجام داد. اگر هدف اصلی شما تمرینات قلبی – عروقی است میتوانید هنگام خرید لباس ورزشی مناسب لگ ورزشی ، نیم تنه ورزشی خود را از میان رنگ های روشن و پر حرارت انتخاب نماید.

رنگ قرمز، ضربان قلب و تنفس را افزایش می‌دهد و در مراحل پایانی تمرین، مشاهده رنگ قرمز باعث می‌شود تا ذهن برای پایان بخشیدن به تمرینات آماده‌تر شود. البته نباید فراموش کرد که رنگ قرمز خاصیت اشتها برانگیزی نیز دارد. رنگ زرد سبب سرعت بخشیدن به متابولیسم و افزایش تمرکز می‌شود. علاوه‌بر این، رنگ نارنجی احساس شور و شوق و سرزندگی ایجاد می‌کند.

البته، به یاد داشته باشید در صورتی که رنگ‌های روشن و پر حرارت روی دیوارها کمی بیش از حد افراطی بنظر می‌رسد، سعی کنید از این طیف‌های رنگی تنها به عنوان رنگ تاکیدی یا حاشیه‌ای استفاده کنید.

 

رنگ در پوشاک ورزشی دومیدانی

به جای این که وقتی برای دویدن یا ورزش می‌رویم به لباس‌هایی که می‌پوشیم نگاه کنیم، شاید باید به جای آن به محیط اطرافمان توجه کنیم. وب سایت سوئیسی دویدن On نشان می دهد که قدرت واقعی روانشناسی رنگ ها در دو و میدانی ناشی از رنگ های محیط اطراف یک دونده است. مثال ارائه شده این است که دویدن در یک اتاق خاکستری ممکن است غیر الهام بخش و بالینی باشد، در حالی که دویدن در یک اتاق رنگارنگ ممکن است ورزشکار را بیشتر تشویق کند.

این تئوری همچنین می تواند برای دویدن در فضای باز در مقابل دویدن در داخل خانه به کار رود . برای مثال، دویدن در زیر یک آسمان آبی روشن روی چمن سبز احتمالاً تجربه بسیار شادتری نسبت به دویدن در داخل خانه بر روی تردمیل خواهد بود. مشاهده این رنگ ها می تواند ورزشکاری شادتر را ایجاد کند که به نوبه خود ممکن است عملکرد بهتری داشته باشد.

این بدان معنا نیست که ورزش و روانشناسی رنگ ها با هم نیستند. اما برای ورزش هایی مانند دو میدانی در فضای باز و یا ورزش پیاده روی نیازی نیست لگ ورزشی رنگ رنگی داشته باشید می توانید از رنگ های طبیعت لذت ببرید و به طبیعت توجه نماید.

 

سخن پایانی

از دیرباز تا کنون دانشمندان در کلیه حوزه ها به تاثیرات رنگها بر حالات انسانی مطالعه داشته اند و دریافته اند رنگ ها توانایی عمیقی در ارام سازی و بهبود عملکرد روحی روانی دارد. می توان رنگ ها را با توجه به تاثیرات انها انتخاب کرد و یا می توان انها را طبق سلیقه و علاقه شخصی انتخاب کرد.

نیاز نیست حتما ست ورزشی مردانه و یا ست ورزشی زنانه با فلان رنگ و فلان قیمت تهیه کنید فقط کافی ست بر اساس هدفتان از ورزش کردن خرید کرده و رنگ ان را انتخاب کنید. و بدانید هر رنگ های موجود در طبیعت شما را نسبت به پیرامون و درون خودتان اگاه می کند. از طبیعت الهام بگیریم و با آن دوست باشیم تا روح و رانمان سالم تر و عملکرد بهتری داشته باشد شاید برایتان جالب بدانید که در طبیعت رنگ ها مکمل یک دیگر اند.

شکی نیست که تاثیر روانی رنگ می تواند یک جزء حیاتی در عملکرد یک ورزشکار باشد. این که کدام رنگ ممکن است بهترین انتخاب برای افزایش شانس ورزشکاران برای آوردن طلا به خانه باشد، به احتمال زیاد به دیدگاه شخصی فرد و پیشینه فرهنگی آنها بستگی دارد.

 

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *