5 نکته‌ مهم ‌شستشو و نگهداری پوشاک ورزشی

نگهداری پوشاک ورزشی

روش های نگهداری پوشاک ورزشی

ورزش کردن مزایای بسیار زیادی دارد که از ان جمله می توان به تعرق زیاد و سوخت و ساز بدن اشاره کرد. بعد از ورزش و تعرق اگر لباس های ورزشی به درستی و با رعایت اصول ساده،  شستشو و خشک نشوند دچار مشکلاتی خواهد شد از جمله این مشکلات بوی نامطبوع و قارچ می باشد. استفاده از روش های نادرست اسیب به بافت لباس ورزشی می رساند و کارایی خود را از دست خواهد داد.

اما بدانید که لباس ورزشی بعد از هر تمرین ورزشی نیاز به شستشو دارد. شستن اصولی لباس ورزشی باعث افزایش طول عمر ان می شود. نیاز نیست از روش های پیچیده برای شستشوی آنها استفاده کنید. فقط کافی است  انها را بعد از تمرین بشویید و به ساده ترین روش ممکن خشک نماید. شستشوی مداورم به بهداشت فردی ورزشکار کمک می کند و از بروز بیماری های قارچی و پوستی جلوگیری میکند. به همین دلیل نیاز است تا با روش های نگهداری وشستشوی لباس ورزشی اشنا شوید.

 

 

1- شستشو ‌پوشاک ورزشی‌ با آب سرد

بعضی از پارچه های ورزشی در مقابل دمای زیاد خاصیت خود را از دست می دهند.  در طول مراحل شستن لگ ورزشی، لباس ورزشی از آب داغ استفاده نکرده و سعی کنید با اب سرد بشویید.

از خشک کن لباس شویی سعی کنید استفاده نکنید زیرا لباس شویی  معمولا لباس‌ها را در دمای نزدیک به 82 درجه سانتی‌گراد خشک می‌کنند. این گرما می‌تواند به الیاف لباس ورزشی آسیب رسانده و حتی سایز آن را کاهش دهد.

سعی کنید از اتو استفاده نکنید زیرا  پلی‌استر موجود در لباس ورزشی تحمل حرارت بالا را ندارد، اتو کردن می‌تواند باعث ذوب پارچه شده و لباس شما را خراب کند.

از مواد شوینده سفید کننده استفاده نکنید. مایع سفید کننده علاوه بر آسیب زدن به الیاف لباس ورزشی  ، باعث از بین رفتن رنگ آن نیز می‌شود. برای تمیز کردن لکه‌های سرسخت، بدون آسیب رساندن به لباس ورزشی خود، از سرکه سفید و جوش شیرین استفاده کنید.

 

 

2-پوشاک ورزشی خود را به خشک شویی نبرید!

در تولید لباس های ورزشی ازالیاف های مختلفی استفاده می شود اما اغلب از پنبه و پلی استر هستند که برای شستشوی این پوشاک ورزشی نیازی به خشکشوی نیست. علاوه بر این، شستشوی روزانه لباس ورزشی را شما می توانید بدون صرف هزینه های زیاد در واتلاف وقت خود در خانه انجام دهید.

از سرکه و آب برای شستشو وضد عفونی کردن لباس ورزشی نیم تنه ورزشی ،لگ ورزشی و غیره استفاده کنید. ظرفی را اب نماید و یک سوم آب به آن سرکه اضافه کنید سپس پوشاک ورزشی خود را در آن به مدت 15 الی 30 دقیقه قرار دهید و سپس آبکشی و خشک کنید.

برای از بین بردن بوی سرکه می توانید از شوینده ملایم استفاده کنید.

لباس های ورزشی خود را به خشکشویی نسپارید اولا بخاطر جنس انها دوما چون نیاز است بعد از هر جلسه ورزش لباس های خود  را بشویید خشکشوییی روش پر هزینه خواهد بود.

در پوشاک ورزشی بیشتر آلودگی ها در سمت داخلی آن قرار دارد سعی کنید قبل شستشو آنها را پشت و رو نماید. این کار به حفظ رنگ لباستان نیز کمک می کند.

در صورتی که تمایل داشتین با لباس شویی بشورید درجه آن را روی خنک ترین قسمت تنظیم نماید و سپس از چرخه آرام و آب سرد استفاده کنید.

 

شستشوی پوشاک ورزشی

3-پوشاک ورزشی را با لباس شویی خشک نکنید.

پوشاک لباس ورزشی به دلیل جنس آن به راحتی کش می آید پس سعی کنید در لباس شویی خشک نکنید.

جوراب، شلوار، شورت ورزشی و لگ ورزشی  و … در صورتی که در لباس شویی خشک شوند خیلی سریع خاصیت کشسانی خود را از دست می دهند.

بهترین روش برای خشک کردن پوشاک ورزشی استفاده از بند است. میتوانید از چوب لباسی استفاده کنید تا رد بند روی لباس نماند.

4- پوشاک ورزشی را اتو نکنید.

سعی کنید از اتو استفاده نکنید زیرا در تولید پوشاک ورزشی اغلب از الیاف های  پلی‌استر مورد استفاده قرارمی گیرد و پلی استر تحمل دمای بالا و حرارت زیاد را ندارد و در نتیجه زمانی که شما از اتو استفاده می کنید،می‌تواند باعث ذوب  شدن پارچه شده و لباس شما را خراب کند.

نکات مهم شستشوی پوشاک ورزشیورزشی

 

5-پوشاک ورزشی را با مواد سفید کننده نشویید.

از مواد شوینده سفید کننده استفاده نکنید. مایع سفید کننده علاوه بر آسیب زدن به الیاف لباس ورزشی  ، باعث از بین رفتن رنگ آن نیز می‌شود. برای تمیز کردن لکه‌های سرسخت، بدون آسیب رساندن به پوشاک ورزشی خود، از سرکه سفید و جوش شیرین استفاده کنید.

سخن پایانی

تا جایی که می توانید از لباسشویی برای شستشوی پوشاک ورزشی استفاده نکنید. برای رفع بوی نامطبوع لباس ورزشی از محلول آب و سرکه استفاده کنید.

پوشاک ورزشی را اتو نکنید.

و درصورتی که نیاز بود اتو شود حتما پارچه نخی و ضخیم روی آن قرار دهید و سپس اتو کنید.

از نایلون برای حمل و نگهداری لباس های ورزشی ( مایوشنا، لگ ورزشی، نیم تنه ورزشی و …) استفاده نکنید. بهتر است از کیسه های مشبک استفاده نمایید.

در ورزش هایی مانند شنا اگر فاصله بین شستن مایوشنا و حوله بیشتر از دو ساعت است آنها را در به چوب لباسی آویزان کنید تا خشک شوند و در حالت خیس و به مدت طولانی نمانند.

 

 

 

 

مطلب پیشنهادی : فواید لگ ورزشی

 

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *