شنا در دریا | خطرات و نکاتی که باید توجه کنیم !

شنا در دریا

نکات مهم شنا در دریا

شنا کردن  در دریا بسیار مفرح و خوشایند است. اگر اهل شنا باشید می‌دانید که شرایط  شنا کردن در دریا با شرایط شنا کردن در استخر متفاوت است. اما حتما هم برای شنا کردن در دریا از مایو شنا مناسب استفاده کنید. تا جایی که برایتان مقدور است. از شنا کردن گروهی بپرهیزید. و بهتر است به همراه خانواده و دوستانتان شنا کنید و از وضعیت یک دیگر کاملا آگاه باشید. سعی کنید در مناطقی که شنا در ان مجاز است شنا کنید خارج از این محدوده ها برای شناگران بسیار خطرناک خواهد بود.  در این قسمت میخواهیم در مورد نکات مهم هنگام شنا در دریا باشما صحبت کنیم.

برای ایمنی خود و همراهانتان می توانید نکات زیر را رعایت فرمایید.

 

1- تیوپ شنا

همراه داشتن تیوپ شنا مانند مایو شنا و سایر لوازم شنا برای افرادی که قصد شنا را دارند بسیار مهم است. این تیوپ سریه باز می شود و در مواقع ضروری می توان از آن استفاده کرد.

حتی شوخی و حرکت ناگهانی در آب بسیار خطر ناک خواهد بود.

 

2- ارام شنا کنید.

اگر تصور کردین در جریان گردابی گرفتار شده اید بهتر است آرام شنا کنید.اصرار نداشته باشید به سمت دلخواه تان در ساحل شنا کنید فقط کافی است به سمت قسمتی از ساحل بروید که بتوانید از آب خارج شوید. گاهی خارج شدن از جریان های گردابی دریا 3 الی 5 دقیقه زمان نیاز دارد گاهی هم کمتر از یک دقیقه زمان لازم است. بنابراین باید تعادل و انرژی خود را حفظ کنید.

 

 

شنا کردن در دریا

 

3-  نحوه مواظبت از کودکان

اینکه در ساحل بمانید و از دور کودکان خود را تماشا کنید واجازه دهید آزادانه با شن های ساحل بازی کنند بسیار ارزشمند است. والدینی که حساسیت بیشتری دارند ممکن است بدنبال کودک بدوند و در این مسیر حادثه ناگواری رخ دهد. بهترین روش این است که والدین نه تنها در ساحل بلکه در دریا و موقع شنا کردن هم کمی جلوتر از کودک خود باشد.

اگر شنا کردن بلد نیست فقط تا جایی که اب به زانوهایتان می رسد وارد دریا شوید. بیشتر از این عمق برای شما و فرزندتان خطرناک است.

حتی اگر ماموران ساحلی و نجات غریق در محل حضور دارند بازهم بیشتر از این وارد دریا نشوید.

اگر به شنا مسلط نیستید هرگز با دو فرزند خود وارد دریا نشوید.

اگر احساس کردین از کودک خود دور می شوید و نمی توانید ان را نگه دارید. بهترین کار این است که سعی کنید ان را به پشت بخوابانید. تلاش نکنید او را در اغوش تان نگهدارید. تا نیروهای کمکی به شما برسند.

 

4- کمک کردن به افرادی که در دریا هستن و کمک می خواهند

حتی اگر شناگر حرفه ای هستید، در صورت مشاهده فردی که در حال غرق شدن است می‌توانید با روش‌های زیربه آن کمک کنید؛ پریدن در آب خطرناک‌ترین کاری است که برای کمک به غریق انجام می‌شود. نخستین کاری که در چنین موقعیتی باید انجام شود، خبردار کردن نجات غریق در صورت حضور وی در محل است؛ زیرا او به خوبی به نحوه کمک به غریق تسلط دارد.

در صورت عدم حضور نجات غریق با احتیاط وارد آب شوید و سعی نکنید تا او را از آب خارج کنید. بلکه بهترین کار آرام کردن وی و شناور کردن وی بر پشت است و سپس به آرامی به سمت ساحل شنا کنید. کمک کردن به فردی که در حال غرق شدن اس کار حرفه ای و تخصصی است و نباید فقط روی مهارت شنا کردن خود حساب کنید. به همین دلیل بهترین کار خبردار کردن غریق نجات است اما در صورت عدم حضور ان، این روش امن ترین و بهترین روش است.

 

 

 

محافظت در شنا در دریا

 

 

خطرات  شنا در دریا

با توجه به اقلیم ایران و داشتن دریا در شمال و جنوب مردم زیادی به شنا در ساحل می پردازند. هرچند شنا در دریا بسیار هیجان انگیز و جذاب است. اما به دلیل نداشتن مهارت کافی و عدم توجه به وضعیت دریا و تذکرات ماموران ساحل باعث حوادث ناگواری می شود از جمله غرق شدگی.  ما در مقالات قبل در مورد مزایای شنا صحبت کردیم. ما در اینجا تصمیم داریم خطرات  شنا در دریا را بیان کنیم. شنا کردن در دریا مانند همه پدیده های جهان دارای قانون و قاعده هست. پس اگر تصمیم دارید در ساحل شنا کنید با ما همراه باشید.

  انتخاب مایو شنا در پارک های آبی

 

جریان آب(موج دریا)

جریان‌های ساحلی به جریان‌هایی گفته می‌شود که برخلاف امواج از سوی ساحل به سمت دریا حرکت می‌کنند.  جزر و مد دریا را همه ما شنیده ایم اما کمتر کسی است که به ان توجه می کند. شناگران با تجربه این توانایی را دارند که بر خلاف جریان شنا کنند. اما شنا گران مبتدی که تجربه شنا در دریا  را ندارند. نمی توانند موج و جریان دریا می تواند آنها را به قعر دریا بکشاند.

مرگبار ترین  این جریان‌ها، جریان‌های شکافنده یا مرگبار (Rip Currents) نام دارند. این جریان‌ها، آبی را که موج‌ها به سوی ساحل آورده‌اند، به دریا باز می‌گردانند و از مهم‌ترین عوامل در غرق شدن انسان‌ها محسوب می‌شوند؛ زیرا هرقدر هم شناگر ماهری باشید باید انرژی بسیار زیادی برای شنا برخلاف این جریان صرف کنید.

موج های دریا در صورتی که ارتفاع وقدرت زیادی داشته باشند خطرناک هستند و میتوانند باعث غرق شدگی و حتی مرگ شود.

 

گرفتگی عضلات (انقباض عضلات)

کرمپ یا گرفتگی عضله‌ها معمولا در اثر سرما، فشار فیزیکی، تعریق و کم‌ آبی اتفاق می‌افتد. نکته مهم این است که  احتمال وقوع آن برای هر کسی وجود دارد و برای جلوگیری از آن کافی است تا قبل از شنا به اندازه کافی آب بنوشید و خوراکی‌های حاوی سدیم (نمک) و پتاسیم مصرف کنید.

وعوامل اصلی غرق شدگی است

کاهش دمای آب دریا باعث میشود ضربان قلب افزایش یابد در نتیجه موجب سکته قلبی، سکته مغزی و واکنش های سیستم  دفاعی می شود.

 

موجودات ابزی

این مسئله به ندرت ممکن است اتفاق بیفتد اما وقوع ان غیر ممکن نیست. و کاملا به منطقه ای که در ان شنا می کنید بستگی دارد. و درهمه دریا ها هنگام شنا کردن با موجودات دریایی روبرو نخواهید شد.

برای مثال نیش عروس دریایی دردناک است و می‌تواند به فلج یا شوک آنافیلاکتیک منجر شود. به همین دلیل، بهتر است قبل از شنا در مورد منطقه جستجو و مطالعه کوتاهی داشته باشید. در این رابطه، شنا در مناطقی مانند محل زندگی کوسه‌ها (برخی سواحل خلیج فارس) نیز خطرناک است.

گیاهان دریایی

هنگام شنا کردن در دریا از شنا کردن در مناطقی که تیره بنظر می رسد خودداری کنید زیرا احتمال آنکه این گیاهان  به پای شناگر بپیچد هست.

آفتاب‌سوختگی

افتاب سوختگی باعث مرگ نمی شود و خطر آن کمتر است ، اما  آفتاب سوختگی نیز یکی از عوامل خطرساز در دریا محسوب می‌شود؛ زیرا دریا نه‌تنها امواج خورشید را انعکاس می‌دهد و تقویت می‌کند، بلکه کرم و ضدآفتاب را نیز پاک می‌کند. بنابراین، بهتر است تا از کرم‌ها و محصولات ضدآب استفاده کنید یا مرتب از آب خارج شوید و دوباره از آن‌ها استفاده کنید. افتاب سوختگی اما به صورت مداوم باشد خطر سرطان پوست و لک های پوستی را افزایش می دهد. قبل از مراجعه به ساحل سعی کنید لایه برداری عمیق انجام ندهید زیرا آفتاب سوختگی را تجدید می کند.

 

سخن پایانی

شنا در دریا بسیار هیجان انگیز و لذت بخش است. به همین دلیل درطول سال مسافران زیادی برای شنا کردن و لدت بردن از دریا به دریاهای جنوب و شمال سفر میکنند. اگر نکات مهمی که گفته شد رعایت شود سفری دل‌انگیز و شیرین خواهید داشت.

هیچ وقت به امید اینکه شناگر ماهری در استخر هستین به دریا نزنید زیرا دریا بدلیل اینکه وسع تر و عمیق‌تر و دارای جریان های زیادی هست متفاوت است.

مایو شنا ها بدلیل تنوع رنگی و مدلی دامنه انتخاب وسیعی به شما می دهد.

در هنگام شنا کردن دریا مایو شنا مناسب و ضد افتاب، عینک شنا و سایر و لوازم شنا الزامی است.

کودکان مراقبت بیشتری نیازدارند سعی کنید خودتان همیشه کمی جلوتر از آنها حضور داشته باشید.

قبل از شنا گردن وضعیت دریا و تذکرات ماموران ساحی را جدی بگیرید. بعضی از امواج دریا قدرت و ارتفاع زیادی دارند.

استفاده از مایو شنا مناسب بسیار اهمیت دارد. با لباس معمولی شناکردن خطرات آن را افزایش می دهد.

با توجه به اینکه روحیه کمک کردن در همه ما وجود دارد. اما کمک کردن به فردای که در حال غرق شدن بسیار تخصصی است بهترین کمک به او خبردار کردن نیرو های امدادی است.

برای خرید مایو شنا  چه به صورت مایو های مردانه و یا انواع مدل های مایو شنا زنانه باید  دقت داشته باشید بعضی از جنس های مایو شنا در اب حالت بالن بخود می گیرد و سنگین تر می شود. از آن جایی که شنا کردن در دریا با شنا  در استخر متفاوت است این جذب اب زیاد توسط مایو شنا خطر غرق شدگی در دریا را افزایش می دهد.

 

    مطلب پیشنهادی : فواید باور نکردنی آب درمانی 

 

 

 

 

 

5/5 - (2 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *