فواید بسیار مهم ورزش

فواید ورزش کردن

فواید مهم و باورنکردنی ورزش

مزایای ورزش کردن و داشتن فعالیت بدنی بر کسی پوشیده نیست. وقتی صحبت از ورزش می شود ممکن است انگیزه و وقت لازم برای انجام را نداشته باشیم در اینجا سعی شده خلاصه ای از فواید ورزش کردن را بیان نمایم تا شاید بهانه ای باشد برای شروع و بهبود عملکرد روحی و روانی و جسمی ما در زندگی. ورزش کردن فواید بی شماری دارد و انواع ورزش ها هم بسیار مختلف و متنوع می باشد اما مهم ترین نکته این است که چه ورزشی برای شما مناسب است و شما با ان احساس راحتی دارید. با توجه به شناختی که از خودتان دارید می توانید ورزش مناسب خود را انتخاب نماید.

فواید ورزش برای سلامتی

ورزش کردن و انجام فعالیت برای سلامتی بسیار مهم است. داشتن فعالیت بدنی می تواند خطر ابتلا به بیماری های زیادی را کاهش دهد. سازمان بهداشتی جهانی برای افراد بین 60 تا 65 سال داشتن فعالیت بدنی 3 ساعت در هفته را پیشنهاد می دهد. حتی روزانه 15 دقیقه فعالیت بدنی بسیار برای بدن مفید است و توصیه می شود.

فواید ورزش برای سلامتی قلب

یکی از دلایل مرگ و میر در جهان بیماری های قلبی عروقی می باشد. اما دانمشندان به این نتیجه رسیدند که می توان با ورزش کردن میزان مرگ و میر و بیماری های قلبی عروقی را کاهش داد.

  • بهبود سطح کلسترول
  • کاهش فشار خون
  • کاهش خطر حملات قلبی و بیماری‌های قلبی
  • کاهش خطر سکته مغزی
  • ورزش و احساس شادی

اندروفین هورمونی است که درد را کاهش می دهد. و شادی و احساس خوشایند را در افرا افزایش می دهد. و یک مسکن طبیعی و وقوی است. فعالیت بدنی و ورزش منظم می تواند عضلات بدنی را تقویت و هم چنین درد را کاهش دهد.  و با تولید هودمون اندروفین در بدن احساس شادی را افزایش می دهد.

 

فواید باورنکردنی ورزش

ورزش و افزایش انرژی

با توجه به مشغله و زندگی ماشینی همه ما تجربه احساس خستگی و کمبود انرژی را داشته ایم و راه حل ان ورزش کردن ساده است. تحقیقات نشان داده است که ورزش منظم سطح انرژی را افزایش می دهد و می توان از ان به عنوان موتور محرک انرژی یاد کرد. ورزش کردن خون را به جریان می اندازد  و میزان اکسژن رسانی به سلول ها افزایش می یابد افزایش اکسژن و مواد مغذی به معنی افزایش انرژِی برای سلول هاست.

 ورزش و داشتن خواب ارام و عمیق

ورزش منظم میزان استرس و اضطراب را کاهش می دهد و ارامش را افزایش می دهد. و هم چنین  کمک می کند تا افراد خواب عمیق و ارامی را تجربه کنند. ورزش کردن دمای بدن را افزایش می دهد و اینگونه فرد در طول روز احساس هوشیاری بیشتری می کند. ورزش کردن بهترین درمان برای بیخوابی است.

  پوشاک ورزشی مناسب پیاده‌ روی

ورزش و سم زدایی از بدن

ورزش منظم راه حلی برای سم زدایی از بدن است و می توان ان را به سم زدا در نظر گرفت! شاید بپرسید چگونه همین تعرق کردن در حین انجام فعالیت های ورزشی می تواند بدن را سم زدایی کند. به همین دلیل توصیه می شود بعد از ورزش کردن دوش بگیرید تا سموم از بدن رفع شود.

ورزش و افزایش تمرکز

هر وقت احساس کردید حتی برای انجام ساده ترین مسایل تمرکز ندارید بهتر است شروع به ورزش کردن کنید. هر ورزشی که خودتان دوست دارید انجام بدید ورزش کمک می کند تا افکار منفی کمتر در ذهن تکرار شود. معز برای انجام فعالیتش به اکیژن نیاز دارد و در هنگام ورزش کردن نیاز مغز به اسیژن تامین می شود.

ورزش و افزایش اعتماد بنفس

ورزش کردن باعث افزایش اعتماد بنفس می شود درست است اندام زیبا همه چیز نیست اما بسیار مهم و می توان از ان به عنوان نکته ای برای احساس خوشایند و دوست داشتن بیشتر خود یاد کرد.

ورزش کردن و درمان افسردگی

در هنگام ورزش کردن میزان ترسح هورمون سروتونین دربدن افزایش می یابد. که نقش مهمی در بهبود خلق و خو دارد. دانشمندان نروژی آزمایشی را با 977 بیمار انجام دادند و دریافتند ورزش باعث بهبود خلق و خوی بیماران افسرده می‌شود.

کنترل فشار خون

شرکت در تمرینات هوازی منظم می‌تواند فشار خون سیستولیک در حال استراحت را 5-7 میلی‌متر جیوه در میان افراد مبتلا به فشار خون بالا کاهش دهد.

 

نکته های مهم ورزش

ورزش و سلامت پوست

یکی از عواملی که به پوست اسیب می رساند استرس و اضطراب است. و ورزش کردن می تواند مانند یک محافظ عمل کند و با تولید انتی اکسیدان و بهبود جریان خون می تواند به بهبود عملکرد پوست کمک کند. و پیری را به تاخیر می اندازد.

ورزش و تقویت عضلات

ورزش نقش بسیار مهمی در ساخت و تقویت و حفظ عضلات دارد. عضله سازی مهم است اما این امر در میانسالی به بعد بسیار مهم تر می شود زیرا توده عضلانی رو به کاهش می رود. با ورزش منظم می توان مانع از تحلیل عضلات شد.

ورزش و ترک سیگار

ورزش می تواند کمک کند تا سیگار را ترک نماید زیرا استرس را کاهش می دهد و میل به سگار کشیدن را کاهش می دهد.

سخن  پایانی

فواید ورزش منظم حتی با مدت زمان بسیار کوتاه در روز انقدر زیاد است که می توان ساعت ها در مورد ان نوشت. ورزش می تواند بر زندگی اجتماعی افراد تاثیر مثبت گذاشته و عملکرد و حتی بهره وری ان را افزایش دهد. می تواند از تحلیل عضلات در سنین میانسالی و پیری جلوگیری کند.  و حتی می تواند کمک کند افراد سیگار را ترک نمایند.

پوست را شاداب و جوان نگه می دارد و روند پیری ان را کاهش می دهد. بیماری های قلبی عروقی و فشار خون را کاهش می دهد.

می توان از ان به عنوان درمانی برای افسردگی یاد کرد و همین طور یکی از درمان های بسیار امن برای بیخوابی و خواب ارام وعمیق است. برای ورزش نیاز به امکانات و شرایط خاصی نیست فقط کافیست یک گرمکن ورزشی و لگ ورزشی داشته باشید و شروع کنید به انجام فعالیت های هوازی مانند دویدن، دوچرخه سواری و …

 

مطلب پیشنهادی : فواید فوق العاده ورزش شنا 

4.4/5 - (7 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *